Jak Snoopy skończył na tarczy repliki zegarków Omega Speedmaster

Nie jest tajemnicą, że oprócz pisania o zegarkach dla fratellowatches.com, uwielbiam także kolekcjonować zegarki – szczególnie kultowe zegarki takie jak Rolex GMT-Master, Audemars Piguet Royal Oak, Rolex Datejust i, oczywiście, repliki zegarków Omega Speedmaster Professional. Posiadam kilka z ostatniego modelu. Odkąd kupiłem mojego pierwszego Speedmastera (ponad 15 lat temu), byłem uzależniony od tego zegarka. Nie tylko podoba mi się konstrukcja tego chronografu (jednego z najbardziej czystych zegarów chronografu); Podoba mi się również jego związek z programem kosmicznym Apollo.

Jak wiesz, Omega replika wyprodukowała kilka limitowanych edycji na podstawie oryginalnego Speedmaster Professional. Niektóre lubią te ograniczone wydania, inne nie. Faktem jest, że niektóre z tych limitowanych edycji doceniają wartość rynkową dość dobrze po kilku latach. Jednym z takich modeli jest repliki zegarków Omega Speedmaster Professional „Snoopy Award.” Moja kariera zawodowa zaczęła się w czasie, kiedy ten model został wprowadzony (2003), więc to tylko brak funduszy uniemożliwił mi zakup Speedmaster Snoopy. Od tego czasu tęskniłem za jednym, ale zauważyłem, że przez lata stały się coraz trudniejsze do znalezienia, przynajmniej za rozsądną cenę. Ostatnio zdecydowałem się na to pomimo wysokiej ceny (w porównaniu do standardowego repliki Omega Speedmaster Professional). Uzasadniłem zakup, mówiąc, że im dłużej będę czekać, tym droższe, tak czy inaczej, prawda? Możesz przeczytać o wysiłkach, które poczyniłem, aby uzyskać tutaj Speedmaster Snoopy. Po tym, jak pokazałem mojemu drogiemu nowemu Speedmaster Professional z Snoopem (zamienionym w astronautę) dla niektórych osób, pewna liczba zapytała mnie, dlaczego chcę mieć postać z kreskówek na tarczy zegarka. Wiedziałem już, że wielu ludzi ma takie wyczucie Speedmastera z tarczą Snoopy, biorąc pod uwagę fakt, że początkowo był sprzedawany wielu kobietom (kobiety bardzo lubią Snoopy).

Jeśli jesteś także miłośnikiem Speedmaster i wiesz coś na temat misji Apollo, prawdopodobnie znasz już Snoopy z NASA. W 1968 roku NASA wybrała słynnego psa rasy beagle jako ikonę działającą jako swego rodzaju „strażnik” nad swoimi misjami. W tym samym roku NASA zdecydowała się na użycie srebrnej szpilki Snoopy jako wyraz uznania dla pracowników i kontrahentów NASA wraz z listem polecającym i podpisanym certyfikatem Snoopy. Każda ze srebrnych szpilek Snoopy została wysłana podczas misji NASA. Rysownik Charles M. Schulz, który stworzył komiks „Peanuts” (z udziałem Snoopy i Charliego Browna) był zwolennikiem misji NASA Apollo i zgodził się zezwolić im na użycie „Snoopy the astronaut” bez żadnych kosztów, a nawet narysował postać Snoopy dla srebrna etykieta na szpilce.

W maju 1969 r. Misja Apollo 10 poleciała na Księżyc, aby wykonać ostatnie kontrole, aby następna misja, Apollo 11, wylądowała na Księżycu. Misja Apollo 10 wymagała, aby LM (moduł księżycowy) sprawdził powierzchnię księżyca od pobliskiego i „snoop around”, aby znaleźć miejsce lądowania dla Apollo 11. Z tego powodu załoga Apollo 10 (Gene Cernan, John Young i Thomas Stafford) nazwał LM „Snoopy”. Apollo CM (moduł poleceń) był nazywany „Charlie Brown”. Szybko do przodu do 1970 roku. W międzyczasie ludzie postawili stopę na Księżycu, a około roku później misja Apollo 13 ma na celu sprowadzenie na Księżyc kolejnego zespołu astronautów NASA (Lovell, Swigert i Haise). Celem misji było odkrycie pewnego obszaru księżyca zwanego formacją Fra Mauro. Nie zaszło tak daleko, ponieważ na pokładzie modułu serwisowego nastąpiła eksplozja w odległości około 200 000 mil od Ziemi.

Kontrola naziemna NASA wymyśliła w końcu rozwiązanie, które wymagało od astronautów kreatywności z pewnymi materiałami na pokładzie ich modułu. Po wprowadzeniu poprawek i ponownym uruchomieniu wszystkich systemów (mniej więcej), załoga rozpoczęła podróż na Ziemię. To jest naprawdę szybka wersja historii; cała przygoda jest przedstawiona w filmie z 1995 roku, Apollo 13, z udziałem Toma Hanksa (zagorzałego użytkownika Speedmastera, prawdopodobnie stając się jednym po jego roli w tym filmie). Teraz nadszedł czas, w którym Speedmaster odegrał ważną rolę. Załoga Apollo 13 potrzebowała zegarka replika Omega Speedmaster, po raz pierwszy zapłonu rakiet, aby skrócić szacowaną długość powrotu na Ziemię, a po drugie, do czasu zapłonu rakiet w celu zmniejszenia prędkości i podniesienia kąta toru lotu do ponownego wejście w atmosferę ziemską. Ta druga operacja była kluczowa, ponieważ każdy błąd w czasie mógł prowadzić do nieprawidłowego kąta wjazdu, aw rezultacie do potencjalnej katastrofy dla załogi. Jak wyjaśniono wcześniej, NASA wykorzystała nagrodę Snoopy za szczególne zasługi i wybitne wysiłki ze strony personelu NASA i wykonawców. 5 października 1970 roku NASA przyznało repliki Omega Speedmaster nagrodę Snoopy, aby potwierdzić kluczową rolę, jaką zegarek odegrał podczas misji Apollo 13.repliki zegarkow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *