Phillips na aukcję Repliki Rolex Submariner Steve’a McQueen’a Ref. 5513

W nawiązaniu do ubiegłorocznej, epickiej sprzedaży Paula Newmana Daytona Paula Newmana (i późniejszej gorączki Daytona), Phillips właśnie ogłosił, że będzie sprzedawał kultowy Rolex replika– referencję Submariner 5513 (nie mylić z jego 5512, który sprzedał w 2009 roku w Antiquorum za 234 000 USD), który został zakupiony przez Steve’a McQueena w latach 60. XX w. i podarowany jego kaskaderowi, Lorenowi Janesowi, pod koniec lat siedemdziesiątych. McQueen i Janes rozpoczęli współpracę w 1958 r., A następnie współpracowali przy kilkunastu filmach, w tym Bullitt, The Getaway i The Thomas Crown Affair. Na okładce zegarka wygrawerowano: LOREN, NAJLEPSZA DAMA STUNTMAN NA ŚWIECIE. STEVE.

Zegarek pozostał przy Janes i przetrwał pożar w Fire Fire, który rozerwał się przez części Los Angeles w 2016 r. Osiemnaście domów zostało zniszczonych, w tym Janes. Wszystko zostało uznane za zagubione, ale najwyraźniej zegarek repliki został znaleziony przez żonę i córkę Janes wśród popiołów. 5513 został wysłany do Rolexa do serwisu i odrestaurowany. Nie jesteśmy pewni, jaka dokładnie praca została wykonana w serwisie, ale wiemy, że sprawa została odnowiona i w pewnych momentach zastąpiona tarczą (nadawca zawarł w zegarku odpowiednią tarczę). Sub został zakupiony od rodziny przez kolekcjonera pamiątek z Hollywood i maklera Beverly Hills Real Estate, Michaela Eisenberga (który ścigał także Daytona Paula Newmana), który przekazał zegarek Phillipsowi na październikową aukcję w Nowym Jorku z szacunkową kwotą od 300 000 do 600 000 USD. Towarzyszy mu list od Janes i Rolex potwierdzający, że został on rzeczywiście zakupiony przez McQueena i obsługiwany przez Rolex. Możesz przeczytać więcej na ten temat tutaj i tutaj.

Ale zakupione przez McQueena i noszone przez McQueena to różne rzeczy. Należy zauważyć, że ten zegarek, który wcześniej był nieznany wielu, ma niezwykle podobny wygląd do innych repliki zegarków McQueen sprzedanych w 2009 roku. To dlatego, że podczas tego zegarka prawdopodobnie urodził się z dwuliniowym, pozłacanym pokryciem 5513, teraz posiada matową, czteroliniową tarczę 5512, dzięki czemu sprawa jest bardziej zagmatwana. Najważniejsze pytanie, jakie mamy tutaj, to wymiana tarczy – kiedy była w posiadaniu McQueena (nieprawdopodobne) lub Janes (możliwe). Jedno, co wiemy, to to, że zegarek miał ten matowy wskaźnik 5512, zanim został sprzedany panu Eisenbergowi, co jest plusem.

Należy również zauważyć, że zegarki McQueena zawsze spisują się bardzo dobrze na aukcjach, ale ciągle trwa debata o tym, który Heuer Monaco nosił. Może było ich aż tuzin, a więc tak naprawdę można nazwać Monako McQueena? Zostało to już wcześniej zbadane i sądzę, że zobaczymy coś podobnego z tymi dwoma Subsami McQueen. Podczas gdy matowy wybieg 5512 Sub jest tym, o czym najczęściej myślimy w związku z wybranym przez Rolexa McQueen’em, jest jeden obraz McQueena noszącego coś, co wydaje się być Submarinerem z dwoma liniami wybierania (z czym prawdopodobnie narodził się ten zegarek), więc jest możliwe, że to jest ten zegarek. I znowu, z takimi zegarkami – tam, gdzie pochodzenie nie jest tak bezpośrednie, jak to, co widzieliśmy z Daytona Newmana – czasami trudno jest rozszyfrować, jak rzeczy powstały. I trzeba pamiętać, że chodzi o prawdziwe dolary. Ten kawałek powinien być interesujący do oglądania w oparciu o jego stan i pochodzenie, ponieważ, jak wiadomo, na rynku zegarków zabytkowych oba są wszystkim. Możesz przeczytać więcej o tym wpisie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *