Porady ekspertów: 5 wskazówek dotyczących zakupu repliki zegarków w stylu vintage

Niezależnie od tego, czy kupujesz z sentymentalizmu – powiedzmy, że chcesz mieć zegarek od roku urodzenia – lub po prostu dla celów inwestycyjnych, edukacja jest najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o kupowanie lub kolekcjonowanie repliki zegarków vintage. Podczas mojej ostatniej dekady, wraz z FratelloWatches, otrzymałem wiele e-maili od osób, które zmagały się z zakupem zegarka vintage; w niemal każdej odpowiedzi na te e-maile zaproponowałem pięć wskazówek, które podzielę się teraz z wami.
1. Nie kupuj bez badania

Kusi, by dokonać zakupu impulsu na dobrze wyglądającym zabytkowym zegarze, który można zobaczyć w oknie sklepu z antykami lub sklepu z zegarkami. Istnieje jednak wiele pułapek, w które możesz wpaść – pułapki, których nawet sprzedawca może nie wiedzieć. Pamiętaj więc o odrobieniu pracy domowej i dowiedz się o zegarku, który chcesz kupić. Należy tylko pociągnąć za spust w zabytkowym zegarze, gdy staniesz się ekspertem od marki lub konkretnego modelu zegarka. Dla niektórych ryzykowanie około 300 dolarów na zegarkach w stylu vintage nie jest zmartwieniem, ale gdy na przykład jesteś na rynku niektórych vintage Rolexes, które z łatwością mogą mieć cenę 10 000 $ lub więcej, będziesz chciał być pewnie zrobiłeś swoje badania. Kiedy zauważysz bardzo podobne zegarki oferowane po niższych cenach, będziesz chciał wiedzieć, jakie są różnice. Być może nie trzeba dodawać, że tak jak przy każdym większym zakupie, zaleca się, aby przejść do trybu online i sprawdzić zegarek, który chcesz przed zakupem.

Po ustaleniu, która marka lub model zegarka będziesz śledzić, zapoznaj się z niektórymi stronami z zegarkami, które są uznawane za autorytatywne w tej sprawie. (Jest to oczywiście łatwiejsze, jeśli zegarek pochodzi z dużej marki, a nie z dawno już przestał istnieć). Możesz także znaleźć zasoby w trybie offline. Wiele książek zostało napisanych na temat zbierania określonych marek, repliki zegarków do nurkowania, chronografów, kultowych repliki zegarków i tak dalej. Często te książki można znaleźć na Amazon lub stronach takich jak WatchPrint. Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, możesz odwiedzić serwis eBay, w którym wielu sprzedawców oferuje książki, które długo były niedostępne. Porównaj również. Spróbuj znaleźć podobne zegarki w sklepach z zegarkami (zarówno online, jak i offline) i zanotuj ich stan i ceny. Po pewnym czasie uzyskasz dość dobre zrozumienie cen rynkowych i warunków, w jakich te zegarki są na ogół. Zwróć uwagę na szczegóły: czy wszystkie te zegarki mają podobne ręce, druk na tarczy, bransoletki, tarcze, tarcze daty, i tak dalej? W przypadku Rolexa lub Patek Philippe’a może to być różnica między wydatkiem 5 000 a 10 000 USD lub więcej. Trenuj się, aby mieć oko orła!
2. Podziel się pasją

Wielu kolekcjonerów zabytkowych repliki zegarków jest również online i często dzielą się wiedzą na temat zegarków i marek, którymi są pasjonatami. Możesz przejść na główne fora zegarków replika w Internecie i przeczytać wiele doświadczeń, które inni napisali. Przed zadawaniem pytań skorzystaj z funkcji wyszukiwania na forum; niektóre pytania zostały zadane tysiąc razy wcześniej i zostały już udzielone. Jeśli szukasz egzotycznej marki, która nie ma własnego forum, możesz przejść do większych platform zegarków, gdzie znajdziesz albo ogólne (albo „publiczne”) fora, albo roczną sekcję obejmującą wiele marek. Upewnij się, że pytania, które zadasz, są bardzo szczegółowe. Jeśli już obejrzałeś zegarek, który Ci się podoba, dołącz kilka zdjęć i wyraźnie podaj nazwę modelu oraz – jeśli to możliwe – numer referencyjny i konkretny kaliber, który jest w środku. Pomoże to ekspertom w udzieleniu prawidłowych odpowiedzi. Na koniec upewnij się, że nie pozostaniesz po prostu „czającym się” – podziel się własnymi doświadczeniami związanymi z zakupem zegarka vintage.

3. Skontaktuj się z producentem

Wiele marek zegarkow replika ma bogate archiwum tego, co wyprodukowały w przeszłości. W przypadku niektórych marek można nawet zażądać wyciągu z archiwum (może to kosztować trochę pieniędzy) wraz z informacją o jego roku produkcji, kraju przeznaczenia, liczbie wyprodukowanych sztuk, numerze kalibru i przypadku i / lub numerze referencyjnym . Również niektóre marki mają dla ciebie punkt kontaktowy z pytaniami na temat ich repliki zegarkow i ruchów. Bądź cierpliwy. Nie zawracaj im głowy co drugi dzień, pytając, czy mieli okazję przeczytać Twój e-mail. Te marki otrzymują wiele podobnych e-maili od kolekcjonerów. Jeśli po dwóch tygodniach nie otrzymałeś odpowiedzi, możesz wysłać wiadomość e-mail, aby ponownie zapytać.
4. Znajdź zegarmistrza

Opierając się na moim osobistym doświadczeniu w zbieraniu zegarków od końca 1990 r., Jest to prawdopodobnie najlepsza porada, którą mogę ci dać, po tym jak się uczysz. Znajdź niezależnego zegarmistrza lub pracującego dla dużego sprzedawcy. On będzie twoim nowym najlepszym przyjacielem przez wiele lat. Zapytaj zegarmistrza z dużą ilością referencji, a co ważniejsze, zapytaj, czy jest w stanie pozyskać części zamienne (lub nowe). Niektórzy zegarmistrzowie specjalizują się w określonej marce lub mają dużą wiedzę na temat konkretnych ruchów. Ponadto nie bój się pytać o ceny i czas potrzebny na serwis lub naprawę zegarków. Niektóre naprawy mogą zająć dużo czasu, głównie dlatego, że niektóre części starych zegarków są bardzo trudne do pozyskania. Czasami części nie są już w ogóle dostępne i trzeba je odtworzyć od zera. Zapytaj o te wszystkie rzeczy, gdy kontaktujesz się z zegarmistrzem. Jeśli nie może wykonać tej pracy, nie wahaj się zapytać, czy ma jakichś kolegów, którzy mogą. Ponownie, niektórzy zegarmistrzowie mają bardzo specyficzne umiejętności i specjalności. Nie obrażasz ich pytając.
5. Znajdź odpowiednią cenę

Ach, cena … dla niektórych ludzi, najciekawsza część. Jak wspomniano powyżej, ceny mogą się znacznie różnić w przypadku zegarków, które wyglądają bardzo podobnie. Najważniejsze jest to, aby porównać zegarek, który chcesz, z innymi, sprawdzając internetowe platformy zegarków lub oferty w sklepach z zegarkami. Czy przepłacanie za obejrzenie końca świata? Nie, o ile nie przekracza zbyt dużej średniej ceny rynkowej i tak długo, jak długo jesteś zadowolony z zakupu. Czasami ludzie zakochują się w zegarku z powodu specyficznej patyny na tarczy lub wyblakłego koloru na ramce. Jeśli jest to dla ciebie trochę więcej warte, idź na całość. Jednak nie chcesz płacić za dużo za zegarek, który oczywiście nie jest tego wart. Więc znowu porównaj! Zapytaj o gwarancje, które sprzedawca może ci dać, na wypadek gdybyś dowiedział się – po zakupie zegarka – że nie jest tak „oryginalny”, jak się wydawało lub nie działa prawidłowo. W drugim przypadku należy oczywiście pamiętać, że czasami trudno jest udzielić dwuletniej gwarancji na 50-letni zegarek. Bądź realistą, ale upewnij się, że masz przynajmniej dżentelmeńską zgodę na zwrócenie zegarka, jeśli nie jesteś zadowolony. To ważne, że kupujesz od kogoś, kto ma dobrą reputację w sprzedaży zegarków vintage. Word of mouth jest bardzo ważne, a wszelkie negatywne komentarze na temat jego sposobu sprzedaży zegarków mogą zniszczyć jego firmę. Jeśli jednak po zakupie są jakieś punkty dyskusji, najlepiej zachować spokój i zachować otwartą i przyjazną komunikację.

Trochę negocjacji oczekuje się, jeśli chodzi o kupowanie zegarka w stylu vintage, ale pamiętaj też, że nadmierne negocjacje mogą wpłynąć na gotowość sprzedawcy do udzielenia pomocy, jeśli coś jest nie tak z zegarkiem. Co ważniejsze, zapytaj swojego zegarmistrza (patrz # 4) lub producenta zegarka (patrz # 3), jaka będzie cena za remont serwisowy. Z mojego osobistego doświadczenia zawsze kalkuluję usługę w cenie przy zakupie zegarka. Jeśli zegarek nie działa prawidłowo, ale nie chcesz go zwrócić (być może jest to najładniejszy zegarek, jaki kiedykolwiek widziałeś), przynajmniej dysponował budżetem wystarczającym na jego przegląd. To moja najlepsza piątka. Kolekcjonerzy, jakieś dodatkowe wskazówki, które przegapiłem? Proszę zostawić je innym – i mnie – przeczytać w komentarzach. Dla tych, którzy są nowi w grze kolekcjonerskiej, daj mi znać, jeśli to było pomocne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *